Projekt osiguranja građevne jame i temeljenja – aparthotel Žnjan
Na jugoistočnom dijelu grada Splita, u sklopu naselja Žnjan, planirana je izgradnja ugostiteljsko turističke građevine – aparthotela. Lokacija predviđena za izgradnju smještena je između ulice Šetališta Pape Ivana Pavla II s južne strane, odnosno ulicom Put Žnjana sa sjeverne strane.
Predviđeni zahvat
Novi aparthotel protezat će se na 2.094 kvadrata i sastojat će se od 2 podzemne etaže te 6 nadzemnih etaža. Konceptualna morfologija oblika aparthotela je proizašla iz postojeće situacije na terenu. Stoga je predmetna građevina zamišljena kao izlomljeni izduženi kubus koji se prilagođava konfiguraciji terena i longitudinalno se proteže u smjeru istok-zapad sa potpunom otvorenom južnom vizurom iz svih hotelskih sadržaja prema morskoj obali koja se nalazi u neposrednoj blizini novoprojektirane građevine.
Za potrebu izgradnje arparhotela Žnjan neophodno je izvesti zasijecanje u postojeći teren uz osiguranje trajne građevne jame dubine do 25,0 m te prijenos opterećenja u dublje i povoljnije slojeve temeljnog tla kako bi se izbjegla diferencijalna slijeganja građevine.
Geotehnička istraživanja i ispitivanja
Za potrebu izrade projekta temeljenja provedeni su inženjerskogeološki i geotehnički istražni radovi koji su se sastojali od istraživačkog rotacijskog bušenja, inženjerskogeološkog kartiranja terena i determinacije bušaćih jezgri, geofizička ispitivanja, laboratorijskih ispitivanja uzoraka iz istraživačkih bušotina i obrade podataka ranijih istraživanja.
Na temelju rezultata istražnog bušenja ustanovljeno je da lokaciju izgrađuju naslage pokrivača i podloge. Pokrivač čini nabačaj i deluvij / eluvij, a podlogu čini jako trošni do svježi fliš koji se nalazi ispod naslaga pokrivača.
Također, na lokaciji su prisutni kalkareniti i kalciruditi koji se pojavljuju u vidu leća debljina 1,0-1,5 m.
Utvrđivanjem složenih geoloških uvjeta lokacije izrađen je geološki 3D model s ciljem jasnije vizualizacije geoloških uvjeta lokacije.
Osiguranje građevne jame
Osiguranje građevne jame podijeljeno je u ukupno 9 zona pri čemu su granice zona definirane geotehničkim značajkama lokacije i geometriji aparthotela.
Općenito, osiguranje trajne vertikalne građevne jame, na dijelu iskopa unutar fliških naslaga čine samobušiva sidra i mlazni beton. Predviđena su samobušiva sidra nosivosti 40,0 i 63,0 t u duljini od 3,0, 4,0, 6,0, 9,0, 12,0, 15,0 i 18,0 m. Sidra şe ugrađuju na generalnom rasteru od 2,50 x 2,50 m. Usporedno s ugradnjom samobušivih sidara ugraditi će se mlazni beton u tri sloja debljine po 5,0 cm između kojih se postavlja armaturna mreža Q-226 u dva sloja.
Osiguranje trajne vertikalne građevne jame, na dijelu iskopa unutar naslaga pokrivača čini pilotska stijena geotehnička sidra i mlazni beton. U sklopu pilotske stijene, predviđena je izvedba armiranobetonskih pilota duljine do 10,0 m, promjera 620,0 mm na osnom razmaku od 1,25 m. Na licu pilota predviđena je izvedba armiranobetonskih horizontalnih greda kroz koje će se ugrađivati geotehnička sidra za osiguranje stabilnosti pilotske stijene.
Predviđena su geotehnička sidra nosivosti 117,0 t u duljini od 18,0 i 21,0 m. Sidra şe ugrađuju na generalnom rasteru od 3,0 x 3,75 m. Usporedno s ugradnjom sidara ugraditi će se mlazni beton u dva sloja debljine po 5,0 cm između kojih se postavlja armaturna mreža Q-188 u jednom sloju.
Duboko temeljenje građevine
Duboko temeljenje primjenjuje se na dijelu zahvata gdje se ispod temeljne ploče građevine nalaze naslage pokrivača te je potrebno prenijeti opterećenja u dublje slojeve – fliš kako bi se izbjegla pojava diferencijalnih slijeganja i potencijalnog oštećenja građevine. Predviđeno je duboko temeljenje građevine izvedbom armiranobetonskih bušenih pilota promjera D=620,0 mm koji se moraju izvesti najmanje 1,60 m unutar stijenske mase.
Zaključak
S obzirom na utvrđene kompleksne geološke uvjete lokacije izgradnja novog aparthotela je složen i zahtjevan projekt.
Tijekom izvedbe iskopa i osiguranja građevne jame potrebno je provoditi kontinuirani geotehnički nadzor, inženjerskogeološko kartiranje građevne jame te monitoring pomaka građevne jame. Mjerna oprema kojom će se provoditi monitoring sastoji se od četiri vertikalna inklinometra i deformetra, 10 geodetskih mjernih točaka te 5 pokazivača sila na geotehničkim sidrima.
Kako bi osigurala najveća moguća pouzdanost i jasnoća prilikom projektiranja, osiguranje građevne jame i duboko temeljenje građevine izrađeno je u BIM tehnologiji.
Model osiguranja građevne jame i temeljenja za aparthotel Žnjan prikazan je u nastavku: