Potporne konstrukcije od armiranog tla – pristupne ceste Pelješkog mosta
Izgradnja Pelješkog mosta trenutno je najveći infrastrukturni projekt u Hrvatskoj. Preduvjet eksploataciji budućeg mosta jest izgradnja pristupnih cesta, koje su sastavni dio projekta povezivanja južne Dalmacije s ostatkom Hrvatske.
Na ovom značajnom projektu sudjelovali smo u izradi izvedbenih projekata potpornih konstrukcija od armiranog tla na pozicijama upornjaka mosta Dumanja Jaruga I te zida Doli u sklopu izgradnje pristupnih cesta mostu sa strane poluotoka Pelješca.
Budući most Dumanja Jaruga I započinje u km 9+290 i završava u km 9+710 te se proteže preko četiri raspona pojedinačnih duljina 90,0, 120,0, 120,0 i 90,0 m, dok budući zid Doli započinje u km 8+085 te završava u km 8+265.
Na obje lokacije predviđene su potporne konstrukcije od armiranog tla radi nepovoljne geomorfologije terena (dolina) gdje bi izvedba nasipa u stabilnoj geometriji iziskivala korištenje ogromne količine materijala.
Općenito o potpornim konstrukcijama od armiranog tla
Potporne konstrukcije od armiranog tla izvode se na način da se nasip iza prednjeg lica potporne konstrukcije izvodi u kombinaciji sa vlačnim elementima poput geomreža, heksagonalne mreže, zatega i slično. Takav tip konstrukcija zasniva svoju stabilnost na međudjelovanju vlačnih elemenata i okolnog nasipanog tla. Prednje lice konstrukcije pritom služi za sprječavanje lokalne erozije, ima estetsku funkciju, ali nema značajan doprinos na globalnu stabilnost cjelokupnog sustava.
U nastavku je dana skica poprečnog presjeka potporne konstrukcije od armiranog tla.
Potporne konstrukcije od armiranog tla – most Dumanja Jaruga I i zid Doli
Predviđeno je osiguranje stabilnosti nasipa u zonama upornjaka U0 i U4 mosta Dumanja Jaruga I te nasipa na poziciji zida Doli izvedbom potpornih konstrukcija od ojačanog (armiranog) tla. U sklopu zona upornjaka U0 i U4 mosta Dumanja Jaruga predviđena je izvedba potpornih konstrukcija u duljini od 102,0 m, odnosno 155,60 m, dok je na poziciji zida Doli predviđena izvedba potporne konstrukcije u duljini od 180,0 m.
Izvedba potpornih konstrukcija od ojačanog (armiranog) tla se provodi odozdo prema gore. Izgradnja slijedi korake tj. faze izgradnje koji se načelno uvijek ponavljaju. Potpornu konstrukciju od armiranog tla čine pojedini tipovi koji su prvenstveno definirani visinom te vrstom i rasporedom predviđenih geomreža. Projektom predviđeni visinski razmak geomreža iznosi 65,0 cm.
Faze izvedbe potporne konstrukcije od ojačanog (armiranog) tla dane su u nastavku:
- Faza 1 – Iskop postojećeg terena u nagibu u stabilnoj geometriji za potrebu izvedbe potporne konstrukcije od armiranog tla
- Faza 2 – Postavljanje prvog panela armaturne mreže Q-335 na dno iskopa radi formiranja prednjeg lica potporne konstrukcije
- Faza 3 – Postavljanje geomreža različitih duljina u ovisnosti o zoni zahvata izvedbe potporne konstrukcije
- Faza 4 – Postavljanje kompozitne mreže (geojute) na panel armaturne mreže u svrhu sprječavanja osipavanja nasipnog materijala kroz prednje lice potporne konstrukcije.
- Faza 5 – Ugradnja armaturnih šipki Φ8,0 mm, od rebraste armature B 500B u svrhu ukrućivanja panela armaturne mreže (stabilizacija prednjeg lica potporne konstrukcije) na svakih 45,0 cm.
- Faza 6 – Izrada sloja armiranog tla debljine 65,0 cm, nasipavanjem materijala i zbijanjem u dva sloja
Po izvedbi svakog reda nasipa, provodi se adekvatno zbijanje uz vibraciju, dok se uz prednje lice zbijanje provodi ručno.
Ponavljanjem gore navedenih faza (od faze 2 do faze 6) izgrađuje se potporna konstrukcija od armiranog tla do postizanja pune visine koja se sastoji od sljedećih osnovnih dijelova:
– Tla za izgradnju potporne konstrukcije od armiranog tla;
– Panela armaturne mreže Q-335 i armaturnih šipki Φ8,0 mm od rebraste armature B500B radi formiranja prednjeg lica potporne konstrukcije u predviđenom nagibu;
– Jednoosne geomreže od polietilena visoke gustoće (PEHD).
Zaključak
Izvedbom potpornih konstrukcija od armiranog tla mogu se savladati značajne visine (i preko 50,0 m) te su takve konstrukcije odličan način za umanjenje troškova za izvedbu nasipa u geomorfološki složenim uvjetima koji iziskuju velike količine nasipavanja. Prednost je i što se prilikom izvedbe za nasipavanje može koristiti drobljeni materijal iz iskopa, a radi mogućnosti različitog oblikovanja prednjeg lica, ovakav tip potpornih konstrukcija i estetski je odlično rješenje.
Pročitajte više: Potporne konstrukcije od armiranog tla, Odabir geometrije armiranobetonskog potpornog zida