Potporne konstrukcije od armiranog tla
Potporne konstrukcije od armiranog tla kao tip zasipanih potpornih konstrukcija zasnivaju svoju stabilnost na međudjelovanju vlačnih elemenata (armature) i okolnog nasipanog tla.
Iste se izvode na način da se nasip iza prednjeg lica potporne konstrukcije izvodi u kombinaciji s vlačnim elementima poput geomreža, zatega i slično. Prednje lice konstrukcije služi za sprječavanje lokalne erozije i ima estetsku funkciju te nema bitnog doprinosa na stabilnost cjelokupne konstrukcije.
Vrste i sustavi potpornih konstrukcija od armiranog tla
S obzirom na oblik i izgled prednjeg lica potpornih konstrukcija od armiranog tla razlikujemo:
- Prednje lice od predgotovljenih elemenata – blokova
- Gabionske koševe
- Ozelenjeno prednje lice
S obzirom na vrste vlačnih elemenata koji se koriste za međudjelovanje s okolnim nasipom razlikujemo:
- Heksagonalnu mrežu
- Geomrežu
- Nosive trake (ojačanja od čeličnih ili geositntetičkih traka)
Kombinacijom navedenih oblika prednjeg lica i vrsta vlačnih elemenata formirani su sljedeći sustavi armiranog tla koji su prisutni na tržištu:
- Terramesh i Green Terramesh
- Terre Armee
- Tensar Wall i Tensar Green Wall
Terramesh sustav razvijen je od strane talijanske korporacije Officine Maccaferri S.p.A., a sastoji se od gabionskih koševa sa zategama. Sustav omogućuje izvedbu potporne konstrukcije s vrlo strmim prednjim licem nagiba i do 70˚. Prednja i gornja strana gabionskog koša se presavija tijekom proizvodnje, a stražnja i bočne strane koša se formiraju od posebnih komada mreže koji se fiksiraju za horizontalni panel.
Elementi sustava proizvode se u standardnim dimenzijama: širini od 2.0 m, duljini od 3.0, 4.0, 5.0 m te visini elemenata od 0.5 i 1.0 m. Po potrebi je moguće proizvesti druge dimenzije sukladno projektnim zahtjevima. Prostor između gabionskih koševa i lica iskopa nasipava se u slojevima, od miješanog kamenog i zemljanog materijala, glinovitih šljunaka, zaglinjene kamene drobine i slično.
Sustav potpornih konstrukcija Terra armee razvijen je u Francuskoj 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća, a izvodi se od nasipnog materijala iz iskopa. Naizmjenično se izvodi nasip od nekoherentnog tla i vlačnih elemenata (armature). Armaturu kod ovog sustava čine metalne trake: galvanizirani glatki čelik ili aluminij širine od 40 do 60 mm ili rebrasti širine od 60 do 80 mm debljine 2.0 do 3.0 mm. Osim čeličnih i aluminijskih traka, armatura može biti formirana i od geokompozita.
Vrlo korišten i primjenjiv sustav zasipane potporne konstrukcije je sustav armiranog tla Tensar Wall i Green Tensar Wall od engleskog proizvođača geokomopozita Tensar Interantional. Kao i kod prije spomenutih i opisanih sustava armiranog tla, ovaj sustav sastoji se od modularnih fasadnih elemenata i armature (geokompozita – jednoosne geomreže) koji se sustavno ugrađuju u kombinaciji sa izvedbom nasipa od materijala iz iskopa.
Sustav Tensar Green wall sličan je sustavu Green Terramesh, ali se umjesto zatega od heksagonalnih mreža koriste geomreže. Princip izvedbe sustava je u ostalim djelovima gotovo identičan.