Mjerenje razine podzemne vode
Podzemna voda je jedno od najvećih bogatstva Hrvatske, ali i to bogatstvo nam u geotehnici često radi velike probleme prilikom iskopa građevnih jama. Također, u Republici Hrvatskoj oko 90% pitke vode nalazi se u obliku podzemne vode, zbog toga da bi bolje shvatili procese koji su vezani uz podzemnu vodu potrebno je dugotrajno (minimalno godinu dana) praćenje razina podzemne vode.
Rezultati mjerenja razina podzemne vode ukazuju nam na utjecaj morskih mijena na razine podzemne vode, brzinu odaziva vodonosnika na oborine i promjene vodostaja u rijekama i jezerima. Također, rezultati nam kasnije služe kao ulazni parametri za geotehničke i hidrogeološke proračune.
Opis mjerenja i mjerne opreme
Mjerenje razine podzemne vode i simultano mjerenje temperature vode izvodi se postavljanjem mikroprocesorskih automatskih mjerača razine vode („water level logger“). Loggeri mjere temperaturu i tlak vode iznad instrumenta te su ovješeni na konopu odgovarajuće duljine, ovisno o dubini izvedbe piezometra ili zdenca. Mogući intervali mjerenja kreću se od 1 sekunde do 18 sati te se biraju ovisno o vrsti projekta i dužini mjerenja razina podzemne vode.
Prilikom izvođenja slug testa ili pneumatic slug testa (PST) potrebno je mjeriti razinu podzemne vode u što kraćim intervalima (minimalno svaku 1 sekundu), dok pri izvođenu pokusnog crpljenja dovoljno je mjeriti razinu podzemne vode svaku minutu. Interval mjerenja razina podzemne vode prilikom dugotrajnog monitoringa kreće se od 1 sat do 12 sati.
Postoje dvije izvedbe loggera, otvorena i zatvorena izvedba. Kod zatvorene izvedbe loggera potrebno je postaviti barometarski logger koji mjeri atmosferski tlak u istim intervalima kao i logger za mjerenje razine podzemne vode. Podaci barometarskog loggera služe za barometarsku kompenzaciju koja se vrši nakon završetka mjerenja. Kod otvorene izvedbe loggera barometarski logger nije potreban jer logger za mjerenje razine podzemne vode ima ugrađenu barometarsku cijev koja je na površini i on automatski radi barometarsku kompenzaciju.
Prilikom mjerenja razina podzemne vode u blizini mora, rijeke ili jezera potrebno je izmjeriti električnu vodljivost. Mjerenje električne vodljivosti vrši se kako bi se odredio stupanj mineralizacije vode, odnosno kako bi se utvrdio utjecaj rijeke, jezera i ponajviše mora na podzemnu vodu. Vrste vode prema vrijednosti električne vodljivosti prikazane su u tablici u nastavku.
Analiza rezultata
Prikupljeni podaci mjerenja obrađuju se tabelarno i grafički korištenjem softwarea HOBOware Pro i Excel. Također, prilikom analize rezultata potrebno je uzeti u obzir podatke o dnevnim oborinama na istraživanom području. Podatke o dnevnim oborinama preuzimaju se sa službenih stranica Državnog hidrometeorološkog zavoda ili ih sami mjerimo pomoću automatske kišomjerne postaje. U nastavku su prikazana dva primjera mjerenja razina podzemne vode gdje se vidi utjecaj morskih mijena i oborina.
Utjecaj morskih mijena na razinu podzemne vode može biti značajan i najviše ovisi o propusnosti naslaga i blizini obalne linije. Na grafu u nastavku prikazana je razina podzemne vode, oborine i temperatura podzemne vode. Iz grafa se može vidjeti kolebanje razine podzemne vode za 5-20 cm zbog plime i oseke u razdoblju bez značajnih oborina.
Najveći utjecaj na razine podzemne vode u panonskom dijelu Hrvatske imaju vodostaji velikih rijeka (Sava, Drava, Dunav), dok u krškom dijelu Hrvatske najveći utjecaj na razine podzemne vode imaju oborine. Na grafu u nastavku prikazan je utjecaj oborina na razinu podzemne vode u kršu. Iz grafa je vidljivo da vodonosnik relativno brzo reagira na oborine koje su pale na njegovo slivno područje. Dana 08.02.2021. bilježimo nagli porast razine podzemne vode zbog velikog dotoka podzemne vode iz zaleđa. Razina podzemne vode je za 8 sati porasla za cca 6,0 m te iz toga možemo vidjeti relativno brzo reagiranje krškog vodonosnika na oborine.
Zaključak
Naš tim geologa aktivno provodi usluge mjerenja razine podzemne vode na području Republike Hrvatske i šire. Za vjerodostojno mjerenje razine i karakteristika podzemne vode na mikrolokaciji koristimo više uređaja. Rezultati mjerenja pružaju nam uvid u dinamiku podzemnih voda naročito na krškim terenima.
Konstrukcija buduće građevine mora biti u stanju preuzeti sva opterećenja od okolnog tla tijekom eksploatacije objekta. S obzirom na pojavu podzemne vode na lokaciji uslijed djelovanja iste potrebno je proračunati i dimenzionirati građevinu na djelovanje uzgona tijekom i nakon izvedbe građevine. S obzirom na navedeno, provedba mjerenja razina podzemne vode i pokusnog crpljenja omogućuje nam kvalitetniju izradu projekata zaštite građevne jame i temeljenja.
Pročitajte više: Ispitivanje upojnosti na terenu, Kako odrediti broj i dubinu istražnih bušoitina?