Projekt osiguranja građevne jame i temeljenja stambeno-poslovne građevine u Puli
U središnjem dijelu grada Pule, unutar stambenog bloka, planirana je izgradnja stambeno-poslovne građevine. Buduća građevina će biti ugrađena, katnosti Po/Su+P+4, a unutar građevine smjestit će se dva poslovna prostora u prizemlju, te 15 stanova. Konstrukcija građevine će biti armirano-betonska, s tim da će jedan dio građevine (niži dio Su+P) konstrukcijski biti potpuno neovisan i dilatiran od drugog dijela građevine (Po+P+4). Međukatna i krovna konstrukcija će također biti armirano betonska. Krov će biti izveden kao ravni neprohodni.
Geotehnička istraživanja i ispitivanja
Za potrebu izrade projekta osiguranja građevne jame i temeljenja proveli smo inženjerskogeološke i geotehničke istraživačke radove koji su se sastojali od inženjerskogeološke prospekcije terena, istražnog bušenja s jezgrovanjem, determinacije jezgre, laboratorijskih ispitivanja uzoraka te obrade podataka ranijih istraživanja.
Geotehničkim istražnim radovima ustanovljeno je da je geotehnički profil na lokaciji sastavljen od ukupno tri geotehničke jedinice koje s obzirom na svoje fizikalno mehaničke karakteristike predstavljaju pokrivač (nabačaj i potpuno trošna stijenska masa lapora) i stijensku podlogu (donjokredni vapnenci).
Osiguranje građevne jame
Za potrebu izvedbe buduće građevine neophodno je izvesti zasijecanje u postojeći teren do cca 4,50 m te osigurati privremenu građevnu jamu. Iskop građevne jame će se dominantno izvoditi unutar pokrivača (geotehnička jedinica 1 – Nabačaj) te manjim dijelom unutar stijenske mase (geotehnička jedinica 3 – Vapnenci).
S obzirom na blizinu zidova buduće građevine u odnosu na granicu građevne čestice, predviđeno je formiranje građevne jame vertikalnim iskopom. Zaštita građevne jame je, s obzirom na tlocrtni položaj i predviđene mjere osiguranja, podijeljena u osam zona.
Unutar Zone 1 zaštite građevne jame predviđeno je osiguranje vertikalnog iskopa visine H=3,20 m izvedbom konzolne pilotske stijene od armiranobetonskih bušenih pilota. Unutar Zone 3, 4 i 5 zaštite građevne jame predviđeno je osiguranje vertikalnog iskopa visine do 2,90 m ugradnjom samobušivih sidara te mlaznog betona i armaturna mreža Q-188 (sustav čavlanog tla).
Na određenom dijelu unutar navedenog dijela zahvata odabrana su kraća samobušiva sidra iz razloga što se na oko 1,70 m udaljenosti iza lica građevne jame nalazi podrumska etaža susjednog objekta.
Na dijelu građevne jame (zona 2, 6, 7 i 8) predviđeno je osiguranje zidova i stubišta postojećih susjednih objekata radi vertikalnog iskopa visine do cca 4,50 m neposredno uz temelje i stubište istih izvedbom podbetoniranja postojećih objekata u horizontalnim i vertikalnim kampadama. Predviđa se izvedba podbetoniranog zida građevne jame kroz koji se ugrađuju samobušiva sidra.
U svrhu dodatnog povezivanja kampada podbetoniranog zida međusobno, te kampada podbetoniranog zida sa donjim dijelovima postojećih objekata, na lice zida, stubište te donje dijelove postojećih objekata se predviđa ugradnja mlaznog betona u dva sloja debljine po 5,0 cm između kojih se postavlja armaturna mreža Q-188 u jednom sloju. S obzirom na loše stanje postojećeg ogradnog zida te radi dodatnog osiguranja zida i stubišta, predviđeno je kroz dno istih ugraditi i kraća samobušiva sidra ili ručna štapna sidra duljine 1,50 m.
Opis radova – temeljenje
Buduća stambeno poslovna građevina konstruktivno je podijeljena na dvije zasebne dilatirane cjeline temeljene na zasebnim temeljnim pločama.
Predviđeno je temeljenje sjeverne dilatacije građevine na temeljnoj ploči debljine 60,0 cm. U svrhu eliminacije prekomjernih diferencijalnih slijeganja, predviđena je izvedba zamjene materijala ispod cijele površine temeljne ploče. S navedenom zamjenom materijala predviđa se dodatno ukrutiti dio temeljnog tla iznad pokrivača te omekšati dio temeljnog tla iznad stijenske mase kako bi slijeganja građevine bila ujednačena. Temeljenje južne dilatacije buduće građevine predviđeno je na temeljnim pločama debljine 80,0 – 90,0 cm. Radi prisutnosti horizonta glinovitih lapora predviđene debljine do cca 15,0 m, stijenska masa, kao temeljno tlo prihvatljivih karakteristika s obzirom na značajna opterećenja dilatacije, naglo ponire.
Iz navedenog razloga predviđen je prijenos opterećenja dilatacije do stijenske mase preko armiranobetonskih bušenih pilota promjera 620,0 mm u pokrivaču i 520,0 mm u stijenskoj masi. Piloti će prenositi opterećenje građevine u tri različite razine. Jedan dio pilota prenosit će opterećenje sa kote dna temeljne ploče većeg dijela južne dilatacije (predviđeno 45 komada). Dio pilota prenosit će opterećenje temeljne ploče kolnog prilaza za automobile (predviđeno 6 komada pilota). Dio pilota (pilotska stijena izvedena za potrebe zaštite građevne jame) prenosit će opterećenje sa etaže prizemlja (15 komada pilota).
Zaključak
Kako bi se osigurala pouzdanost projektiranih mjera, tijekom izvedbe iskopa i osiguranja građevne jame potrebno je provoditi kontinuirani geotehnički nadzor, inženjerskogeološko kartiranje jame te monitoring pomaka iste. Mjerna oprema, kojom će se provoditi monitoring sastoji se od četiri geodetske točke i tri klinometra.
S obzirom na veličinu zahvata i nepovoljne uvjete na lokaciji izgradnje buduće stambeno-poslovne građevine u vidu prostornih ograničenja (blizina postojećih objekata) te promjenjivih geoloških uvjeta, izgradnja predmetne građevine je zahtjevan i zanimljiv projekt.
Pročitajte više: Projekti osiguranja građevne jame