Projekt osiguranja građevne jame i temeljenja – hotel Ičići
U naselju Ičići, smještenom na jugozapadnom dijelu Primorsko-goranske županije, planirana je izgradnja građevine ugostiteljsko turističke namjene – hotela. Lokacija predviđena za izgradnju omeđena je ulicom Antona Dimnaka i ulicom Bršljana sa sjeverne i sjeveroistočne strane, Liburnijskom cestom (DC66) s jugoistočne strane te stepeništem „Put za Veprinac“ s jugozapadne strane.
Opis zahvata
Planirana izgradnja sastoji se od dvije prostorne cjeline na ukupno 7 etaža. Prva cjelina je glavna zgrada hotela sa podzemnom garažom na tri etaže, wellnessom, restoranom i kongresnim dvoranama, smještajnim kapacitetima i pratećim sadržajima projektiranim za kategorizaciju od 5 zvjezdica, dok drugu cjelinu čine depandanse hotela sa smještajnim kapacitetima-apartmanima na katu, te poslovnim prostorima u prizemlju. Ovaj hotelski kompleks projektirali su arhitekti ZDL studija, dok su voditelji projekta DDG Group d.o.o.
Lokacija budućeg hotela Ičići specifična je zbog terena u padu i značajne količine podzemne vode (bujičnih vodotoka) u zoni zahvata, te je s obzirom na predviđeno ukopavanje građevine i zahtjevne geološke i urbanističke uvjete (postojeće prometnice oko građevne čestice, bujični kanal u izgradnji i postojeći objekt koji se planira rekonstruirati) bilo potrebno formirati i osigurati građevnu jamu dubine do 15,0 m te izvesti uređenje temeljnog tla ispod pojedinih dijelova građevine radi ujednačavanja uvjeta temeljenja.
Geotehnička istraživanja i ispitivanja
Za potrebu izrade projekta osiguranja građevne jame i temeljenja provedeni su inženjerskogeološki i geotehnički istraživački radovi koji su se sastojali od inženjerskogeološke prospekcije terena, istražnog bušenja s jezgrovanjem, determinacije jezgre, laboratorijskih ispitivanja uzoraka, hidrogeoloških istraživanja te obrade podataka ranijih istraživanja.
Temeljem provedenih istraživačkih radova utvrđeno je da predmetnu lokaciju izgrađuju naslage pokrivača koji se sastoji od nabačaja i deluvija iznad stijenske podloge od vapnenaca i dolomita.
Hidrogeološkim istraživanjima je utvrđena pojava stalne razine podzemne vode koja je neposredno vezana na razinu mora te je uslijed većih oborina također moguće značajno podizanje iste radi evidentiranih bujičnih vodotoka koji se nalaze u zoni zahvata.
Osiguranje građevne jame
Osiguranje građevinske jame podijeljeno je u ukupno pet zona pri čemu su granice zona definirane geotehničkim značajkama lokacije te geometrijom iskopa.
Određeni dijelovi jame će se formirati iskopom u stabilnoj geometriji (iskop u nagibu 3V:1H u stijenskoj masi te iskop u nagibu 1V:1H u pokrivaču). Na iskope u nagibu 3V:1H unutar stijenske mase, visine veće od 3,50 m, predviđeno je privremeno postavljanje pocinčane dvostrukouvijene heksagonalne mreže radi osiguranja od ispadanja pojedinih nestabilnih blokova.
Općenito, s obzirom na veličinu zahvata, osiguranje građevne jame definirano je samo na dijelovima gdje prostorno nije bilo moguće izvesti iskop u stabilnoj geometriji.
Na dijelu građevne jame unutar pokrivača predviđeno je osiguranje iskopa izvedbom čavlanog tla. Čavlano tlo se izvodi ugradnjom samobušivih sidara promjera 32,0 mm, duljine 3,0, 4,0 i 6,0 m, nosivosti 28,0 tona na generalnom rasteru 1,50 x 1,25 m. Usporedno sa ugradnjom samobušivih sidara predviđena je ugradnja mlaznog betona u dva sloja debljine po 5,0 cm između kojih se postavlja armaturna mreža Q-188 u jednom sloju.
Na dijelu građevne jame unutar stijenske mase predviđeno je osiguranje vertikalnog iskopa ugradnjom samobušivih sidara promjera 32,0 mm, duljine 4,0, 6,0 i 9,0 m, nosivosti 28,0 tona na generalnom rasteru 3,0 x 3,0 m, u kombinaciji s mlaznim betonom C 25/30 koji se ugrađuje u dva sloja debljine po 5,0 cm između kojih se postavlja armatura Q-188 u jednom sloju.
Uređenje temeljnog tla
Na osnovu podataka dobivenih provedenim istražnim radovima utvrđeno je kako su na koti dna temeljenja dilatacija budućeg hotela na većem dijelu zahvata prisutni povoljni uvjeti temeljnog tla s aspekta nosivosti i deformabilnosti. Predviđeno je potpuno oslanjanje konstrukcija dilatacija D1, D2, D3 i D5 na stijensku podlogu.
Konstrukcija dilatacije D4, obzirom da se nalazi na jugoistočnom dijelu zahvata gdje prema podacima istražnih radova stijenska podloga naglo ponire, djelomično se oslanja i na naslage pokrivača.
Obzirom da naslage pokrivača karakteriziraju nepovoljnije značajke u pogledu deformabilnosti i nosivosti u odnosu na stijensku podlogu, bilo je potrebno ograničiti pojavu prekomjernog diferencijalnog slijeganja temeljne ploče dilatacije D4. U svrhu eliminacije prekomjernih diferencijalnih slijeganja konstrukcije navedene dilatacije, predviđena je izvedba zamjene materijala ispod temeljne ploče nasipavanjem zrnatog kamenog materijala granulacije Ø 0-63 mm. Predviđena debljina zamjenskog sloja na dijelu iznad pokrivača iznosi 50,0 cm, a na dijelu iznad stijenske mase 25,0 cm.
Zaključak
S obzirom na veličinu zahvata te utvrđene kompleksne geološke, hidrogeološke i urbanističke uvjete lokacije izgradnja novog hotela je složen i zahtjevan projekt.
Tijekom izvedbe iskopa i osiguranja građevne jame potrebno je provoditi kontinuirani geotehnički nadzor, inženjerskogeološko kartiranje jame te monitoring pomaka iste. Mjerna oprema, kojom će se provoditi monitoring sastoji se od deset geodetskih mjernih točaka, jednog klinometra te dva piezometra.
Kako bi osigurala najveća moguća pouzdanost i jasnoća prilikom projektiranja, projekt osiguranja građevne jame i uređenja temeljnog tla građevine izrađen je u BIM tehnologiji.
Model građevne jame za hotel Ičići prikazan je u nastavku: