Primjena GIS-a u poslovnom planiranju
Neovisno o tome o kakvim je podacima, objektima i aktivnostima riječ, najlakši je način upravljanja i organizacije onaj pomoću sustava. U slučaju poslovnog i prostornog najkorisniji je geografski informacijski sustav, odnosno GIS (engl. Geographic Information System).
Iako svi sustavi podrazumijevaju povezivanje aktivnosti i objekata koje služe određenoj zajedničkoj namjeni, u slučaju GIS-a riječ je o sustavu za prikupljanje, spremanje, provjeru, integraciju, upravljanje, analiziranje i prikaz podataka koji su prostorno povezani sa Zemljom. U taj sustav uključeni su odgovarajući programi i baza prostornih podataka (Rhind & Mounsey, 1989).
GIS softveri i QGIS
Budući da su takvi sustavi izuzetno kompleksni, u današnje se vrijeme smatraju jednim od najsloženijih i najopsežnijih područja primjene računala. Nastali su zbog potrebe obuhvaćanja cjelokupnog prostora Zemlje i uspješnijeg gospodarenja svim njezinim aspektima, objedinjujući geologiju, promet, meteorologiju, šumarstvo, ekologiju, vodoprivredu, poljoprivredu, oceanografiju i informatičke discipline, kao što su baze podataka, projektiranje i automatsko prikupljanje podataka.
QGIS je besplatni GIS, Open Source alat koji pripada korisniku. Pokrenut je na principu volontiranja, a aplikacija je razvijena u C++ programskom jeziku. Njime se mogu upravljati, uređivati, analizirati i vizualizirati podaci koji se nalaze na karti, a može se kreirati i vlastita karta. QGIS dodaci proširuju postojeće mogućnosti i funkcionalnosti, primjerice preuzimanje točaka, staza i putova iz GPS uređaja, prikazivanje slojeva pomoću WMS, WFS I OGC standarda ili unos podataka pomoću razgraničenog teksta.
Prikaz naše baze podataka na području Republike Hrvatske izrađene u QGIS softveru prikazana je u nastavku:
Primjena GIS-a u geotehnici
Pomoću open source QGIS alata izradili smo pregled naših projekata tijekom 10 godina poslovanja. Koristeći georeferencirane Osnovne geološke karte Republike Hrvatske, wms karte te karte rizika i opasnosti od poplava izrađen je prikaz našeg istraživanja tijekom godina rada. Prilikom preklapanja karata najvažniji element GIS-a su podaci, a svaki od podataka ima svoje posebne karakteristike. Prilikom dodavanja slojeva (preklapanja karata) koristili smo radne naloge koji izravno i neizravno daju položaj podacima te se prikazuju u grafičkom obliku. Karte su poslužile kao izvor (baza) podataka. Sama prostorna komponenta podrazumijeva prostorne atribute, odnosno geografsku širinu i dužinu, visinu i druge podatke koji definiraju lokaciju radnog naloga.
Osim prostorne komponente iznimno je važna i informacijska komponenta (nazivi, opisi, funkcije i ostale karakteristike radnog naloga na određenoj lokaciji) jer se podatak bez te dvije komponente zbog nepotpunosti ne može upotrijebiti. Svi se prostorni podaci mogu reducirati na tri osnovna elementa, odnosno točke, linije i poligone, a iako se mogu nalaziti u različitim oblicima, osnovna su dva oblika raster i vektor. Prostorne podatke prikazivali smo u vektorskom obliku te su informacije o točkama, linijama i područjima kodirane i pohranjene u digitalni sustav u obliku koordinata. Radni nalog na karti označen je točkom (u vektorskom obliku kao x, y koordinata točke). Takvim podacima je moguće dodati i topologiju, tj. odrediti odnose između geometrija, a sam se oblik može koristiti za spremanje podataka o geodetskim izmjerama, odnosno za digitalizaciju već postojećih.
Ovakav sustav je multifunkcionalan upravo iz razloga što se u svakom trenutku može dodatno proširiti sukladno našim potrebama (potrebama korisnika) u smislu namjenskih programskih rješenja. Moguće je voditi kompletnu evidenciju poslovanja te predstavlja odličnu osnovu za daljni razvoj i nadogradnju sustava. Održavanje je stalan i promjenjiv proces u kojem se neprestano pojavljuju novi prostorni i atributni podaci koji mijenjaju dotadašnje stanje geoinfomacijskog sustava.
Primjer korištenja GIS softvera za prikaz podataka u geotehnici:
Zaključak
Kao i svaki drugi informacijski program, GIS ima svoje prednosti i nedostatke. Najznačajnije prednosti su povezivanje atributnih i geografskih obilježlja, vizualizacija podataka i mogućnost interdisciplinarnog odlučivanja. Istovremeno, potrebno je napomenuti i nedostatke između kojih bi istaknuli i vrijeme savladavanja GIS softvera koje može biti relativno sporo, dugotrajne procese prikupljanja i analiziranja podataka, produkciju karata te specifičnu informatičku opremu.
GIS softveri svojom sposobnošću mogu obraditi veliku količinu podataka, koji se baziraju na prostornim infomacijama i omogućiti jednostavnije rješavanje planerskih i inženjerskih zadataka. Pomoću GIS-a moguće je prikazati nepojmljivu količinu podataka na jednoj karti, kao što je podzemna instalacija cijelog grada (skup električnih kabela, plinovod, odvod, kanalizacija). Takve karte su važne jer služe kao vodič za izvođače građevinskih radova prilikom izvedbe radova. U današnjem konkurentnom svijetu, uspješno upravljanje zahtijeva maksimum je svih resursa, ljudi, opreme i informacija. Koristeći GIS za integraciju geografije s drugim relevantnim podacima imati ćemo sustav potpuno opremljen za ovaj zadatak.
Za sva pitanja slobodno nas kontaktirajte!