Geotehnički istraživački radovi – Rafinerija INA Rijeka
Modernizacija Rafinerije nafte Rijeka je najveći pojedinačni investicijski projekt u povijesti naftne kompanije INA. Projekt obuhvaća izgradnju postrojenja za obradu teških ostataka, rekonstrukciju postojećih jedinica kao i novu luku sa zatvorenim skladištem koksa u Rafineriji INA Rijeka. Radovi na novom postrojenju su započeli 2020. godine, a njegovo puštanje u rad se očekuje tijekom 2023. godine.
Glavni izvođač ovog vrijednog projekta je KT – Kinetics Technology, međunarodna kompanija sa sjedištem u Italiji, specijalizirana za usluge u rafinerijskoj i petrokemijskoj industriji. S obzirom da je izgradnja postrojenja za obradu teških ostataka kompleksan i sveobuhvatan projekt, u njegovoj provedbi uz KT sudjeluje i velik broj specijaliziranih kompanija što uključuje i brojne podizvođače iz Hrvatske. Najveći podizvođač tvrtke KT – Kinetics Technology je renomirana zagrebačka tvrtka Ivicom Consulting d.o.o., specijalizirana za usluge konzaltinga, projektiranja, nadzora, upravljanja projektima te izgradnje prvenstveno industrijskih postrojenja ali i ostalih građevina uključivo i razne infrastrukturne projekte.
U svrhu izgradnje postrojenja za obradu teških ostataka, razvijen je plan i metodologija za geotehnička istraživanja. Plan i metodologiju, kao i geotehničke istražne radove provodili smo kao podizvoditelji tvrtke Ivicom Consulting d.o.o.
Lokacija geotehničkih istraživanja u svrhu modernizacije Rafinerije nafte Rijeka smještena je na poluotoku Bakar. Šire područje predstavlja INA – Rafinerijski kompleks nafte, od kojeg je većina u potpunosti izgrađena, s pristupnim asfaltnim i betonskim cestama, potpornim zidovima i jedinicama rafinerijskog kompleksa. Zbog prirodnog nagiba terena prema obali, kompleks rafinerije formirao se u nekoliko terasa.
Opseg radova uključuje sljedeće aktivnosti:
– Inženjerskogeološko kartiranje terena u svrhu geološke i geotehničke prospekcije područja sa osvrtom na morfologiju i aktivne geomorfološke procese
– Geotehnička i laboratorijska ispitivanja okoliša
– Geofizička, geotehnička i okolišna istraživanja
Provedeni istraživački radovi uključuju sljedeće aktivnosti:
- Inženjerskogeološko kartiranje lokacije
- Istražno bušenje s jezgrovanjem (ukupno izbušeno 1.5 km, 77 bušotina)
- Izvedba standardnog penetracijskog pokusa (SPT)
- Ispitivanje vodoupojnosti izvedenih bušotina (VDP/Lugeon test)
- Utvrđivanje razine podzemne vode u izvedenim bušotinama i piezometrima na tjednoj bazi
- Uzimanje uzoraka vode iz postojećih piezometara iz kojih se utvrđuje pH vode, prisutnost kloridnih i sulfatnih iona
- Injektiranje i zapunjavanje izvedenih bušotina injekcijskom smjesom
- Vertikalni georeferencirani videologging izvedenih bušotina (Push – rod kamera) s ciljem detektiranja većih kavernoznih zona
- Vertikalni i horizontalni videologging izvedenih bušotina (Lateralna kamera)
- Izvedbu sondažnih jama (izvedene 41 sondažne jame)
- Ispitivanje dinamičkog modula stišljivosti dinamičkom pločom
- Environmental testove (setovi kemijskih ispitivanja koji uključuju utvrđivanje razine metala i ugljikovodika u tlu)
- Georadarsko snimanje (20.3 km ispitivanja georadarom)
- Ispitivanje seizmičkom refrakcijom (provedeno 4.9 km ispitivanja)
- Ispitivanje geoelektričnom tomografijom (4.6 km ispitivanja)
- Laboratorijska ispitivanja uzoraka iz sondažnih jama koja uključuju udio organskih tvar, CBR, Standarni Proctor, granulaciju, obujamsku i specifičnu težinu, određivanje CaCO3, pH vrijednosti tla te udio sulfatnih i kloridnih iona
Na temelju provedenih istražnih radova u trajanju od 6 mjeseci izradili smo Geotehničke izvještaje koji će poslužiti kao podloga za projektiranje novog silosa koksa (eng. New Coke Silo), sustava transportera (eng.Conveyor Handling System) te sustava temeljnih nosača cjevovoda (eng. Interconnecting Piperack).