Duboko temeljenje 1. gimnazije u Osijeku
Na sjeverozapadnom dijelu grada Osijeka planirana je izgradnja nove zgrade 1. gimnazije. Lokacija predviđena za izgradnju smještena je između Strossmayerove ulice prema jugu, nasuprot dvorca Pejačević, Podravske ulice prema istoku i rijeke Drave na sjeveru.
Predviđeni zahvat
Nova zgrada 1. gimnazije protezat će se na 7758,0 kvadrata i sastojat će se od 3 etaže. Uz novu zgradu predviđena je izvedba pripadnog školskog dvorišta, kolnog pristupa i parkirališta. Zahvat obuhvaća i denivelaciju sjevernog dijela objekta namijenjenog za sportsku dvoranu. Glavni projekt arhitekture potpisuje STUDIO MAPA d.o.o. iz Rijeke.
S obzirom na postojeće karakteristike terena potrebno je izvršiti prijenos opterećenja građevine u dublje i povoljnije slojeve temeljnog tla s ciljem umanjenja diferencijalnih slijeganja.
Nakon provedenih geotehničkih istražnih radova odabrali smo poboljšanje temeljnog tla šljunčanim stupnjacima i duboko temeljenje u vidu mlazno injektiranih (Jet grouting) stupnjaka.
Geotehničke značajke lokacije
Za potrebu izrade projekta temeljenja provedeni su inženjerskogeološki i geotehnički istražni radovi koji su se sastojali od istraživačkog rotacijskog bušenja, inženjerskogeološkog kartiranja terena i determinacije bušaćih jezgri, laboratorijskih ispitivanja uzoraka iz istraživačkih bušotina i obrade podataka ranijih istraživanja.
Na temelju izrađenog geotehničkog elaborata utvrdili smo da je na predmetnoj lokaciji prisutan nabačaj u vidu nekontinuiranog pokrivača na južnom dijelu predmetnog obuhvata, kao rezultat nekontroliranog i dugogodišnjeg deponiranja građevnog materijala na postojeći teren u visini do 8 metara.
Istražnim radovima na lokaciji ustanovljeno je da geotehnički profil na lokaciji čine četiri geotehničke jedinice karakterističnih geomehaničkih značajki (nabačaj, anorganska glina, organogena glina i prah te prahoviti pijesak).
Provedenim istraživačkim radovima je utvrđena pojava podzemne vode na široj lokaciji, dok lokalno nije utvrđena. Promjena razine podzemne vode na predmetnoj lokaciji uvjetovana je povećanim dotokom iz zaleđa, intezivnim oborinama te oscilacijama vodostaja rijeke Drave. Procjedne vode tijekom i neposredno nakon oborinskih razdoblja imaju tendenciju prolaska kroz naslage nabačaja, dok naslage gline i praha predstavljaju lokalnu hidrogeološku barijeru kretanju podzemnih i površinskih voda.
Duboko temeljenje
Za sjeverni dio objekta, namijenjen za sportsku dvoranu i prateće sadržaje, predviđena je denivelacija na razinu suterena. Na razini temelja suterena građevine predviđeno je poboljšanje temeljnog tla šljunčanim stupnjacima. Na razini temelja prizemlja građevine predviđeno je duboko temeljenje u vidu mlazno injektiranih stupnjaka.
Predviđeno je duboko temeljenje i poboljšanje temeljnog tla mlazno injektiranim stupnjacima promjera D=600,0 mm, duljine L=10,0 i 12,0 m. Na razini temelja prizemlja predviđena je izvedba mlazno injektiranih stupnjaka duljine L=10,0 m ispod temeljne ploče. Na poziciji armiranobetonske temeljne trake predviđena je izvedba mlazno injektiranih stupnjaka duljine L=8,0 m.
Izvođenje mlazno injektiranih stupnjaka započinje bušenjem do kote vrha predviđenog mlazno injektiranog stupnjaka. Bušenje se provodi sa kote vrha buduće temeljne konstrukcije. Nakon bušenja do kote predviđenog stupnjaka započinje se sa mlaznim injektiranjem. Injektiranje se izvodi primjenom jednofluidnog sustava (CCP).
Poboljšanje temeljnog tla na razini suterena predviđeno je izvedbom šljunčanim stupnjacima promjera D=800,0 mm, duljine L=10,0 m. Izvedba šljunčanih stupnjaka (dubinsko vibracijsko punjenje) predstavlja metodu poboljšanja mehaničkih karakteristika temeljnog tla i poboljšanja uvjeta dreniranja. Ugradnjom kamenog materijala (šljunka ili drobljenog kamena) poboljšavaju se mehanička svojstva temeljnog tla (ukupni parametri čvrstoće i prosječni modul stišljivosti tla).
Izvođenje šljunčanih stupnjaka provodi se sa kote dna buduće temeljne konstrukcije. Prethodno izvedbi stupnjaka predviđena je izvedba radnog platoa – tamponskog sloja materijala granulacije Ø0-63 mm, debljine 30,0 cm ispod buduće temeljne konstrukcije. Nakon izvedbe šljunčanih stupnjaka potrebno je izvršiti zbijanje tampona dok se mjerenjem ne utvrdi minimalni modul stišljivosti Ms=60,0 MN/m2.
Zaključak
Izgradnja nove zgrade, odnosno kompleksa 1. gimnazije u Osijeku izuzetno je složen i zahtjevan projekt koji će zasigurno osigurati osječkim srednjoškolcima i nastavnicima adekvatniji prostor i bolje uvjete rada. Izuzetno nam je drago što smo dio ovog projekta koji promiče kvalitetnije obrazovanje, a na kraju i perspektivniju budućnost.
Kako bi osigurali najveću moguću pouzdanost i jasnoću prilikom projektiranja, duboko temeljenje i poboljšanje temeljnog tla izrađeno je u BIM tehnologiji.
Model dubokog temeljenja (šljunčani i mlazno injektirani stupnjaci) za poboljšanje temeljnog tla kompleksa 1. gimnazije u Osijeku prikazan je u nastavku: