Bušenje geotermalne bušotine
U potrazi za čišćim i ekološki prihvatljivim oblicima energije, odnosno obnovljivim izvorima energije, kao rješenje javlja se geotermalna energija. Geotermalna energija je toplinska energija koja se stvara u unutrašnjosti Zemlje polaganim raspadanjem radioaktivnih elemenata, kemijskim reakcijama ili trenjem pri kretanju tektonskih masa. Količina geotermalne energije je toliko velika da se može smatrati neiscrpnom.
Korištenje geotermalnih bušotina
Geotermalne bušotine moguće je koristiti za grijanje i hlađenje objekata, proizvodnju električne energije te geotermalna voda se koristi u toplicama i lječilištima.
Grijanje
Geotermalna energija se još za vrijeme Rimskog carstva koristila za zagrijavanje zgrada. Posljednjih godina termin geotermalno grijanje odnosi se na grijanje i hlađenje prostora korištenjem toplinskih pumpi. Takvi geotermalni sustavi sposobni su prenijeti toplinu iz i u tlo uz minimalnu potrošnu električne energije.
Proizvodnja električne energije
Geotermalna energija, odnosno geotermalna voda, koriste se za proizvodnju električne energije u sklopu geotermalnih toplana. Geotermalne toplane elektrane su jedan od ekološki najprihvatljivijih načina proizvodnje električne energije, jer za proizvodnju električne energije nije potrebno spaljivati fosilna goriva i ispuštati štetne stakleničke plinove u okoliš, već se ispušta samo vodena para.
Tehnologija bušenja geotermalnih bušotina
Tehnologija bušenja geotermalnih bušotina ovisi o željenom promjeru bušotine, geološkoj građi i potrebnoj dubini bušenja. Za bušenje geotermalnih bušotina najčešće se koristi direktna metoda bušenja i DTH (down the hole hammer) metoda.
Direktna metoda bušenja
Direktna metoda bušenja je rotacijska metoda koja primjenjuje isplačnu tekućinu koja služi za hlađenje dlijeta, iznos materijala na površinu i stabilizaciju stijenske bušotine. Isplaka je sastavljena od mješavine vode i bentonita, a ponekad i aditiva ukoliko to zahtjeva bušenje. Isplaka se iz isplačnih bazena upumpava pomoću klipne pumpe kroz bušaće šipke te se vraća kroz prstenasti prostor natrag u isplačni bazen.
Direktna metoda bušenja je pogodna za tla i razlomljenu stijenu, a u kompaktnoj stijenskoj masi koristi se na velikim dubinama i u horizontima gdje su veliki slojni tlakovi. Prilikom bušenja direktnom metodom koriste se žrvanjska dlijeta s raznim vrstima zuba i bradavica ovisno o materijalu.
DTH metoda bušenja
DTH metoda bušenja je udarno-rotacijska metoda bušenja u kojoj se koristi dubinski čekić i zrak koji iznosi materijal na površinu. Za provedbu DTH metode bušenja potreban je kompresor zadovoljavajućih karakteristika koje uvjetuje promjer i dubina bušenja.
DTH metoda bušenja koristi se za bušenje u stijenskoj masi te je ekonomičnija i brža od direktne metode. Ukoliko uvjeti u podzemnu dozvoljavaju dnevni napredak može biti veći od 50 m, dok su napredci od 10 m dnevno zadovoljavajući za direktnu metodu bušenja u stijenskoj masi.
U nastavku na videu možete vidjeti primjer bušenja DTH metodom.
Zaključak
Geotermalna energija predstavlja veliki potencijal, a jedini način za utvrđivanje postojanja geotermalne energije ili vode je bušenje geotermalnih bušotina. Bušenje geotermalnih bušotina je kompleksan i zahtjevan posao, posebno ukoliko dubina bušenja veća od 150 m. Geotermalne bušotine dubine do 150 m koriste se za dizalice topline, odnosno za grijanje i hlađenje objekata, dok se dublje bušotine izvode radi iskorištavanja geotermalne vode za potrebe proizvodnje električne energije, izgradnje toplana, itd.
Kako bi se smanjila ovisnost o fosilnim gorivima za proizvodnju električne energije i grijanje i hlađenje objekata, geotermalna energija predstavlja savršenu alternativu te jedini način da iskoristimo neograničenu zemljinu energiju je bušenje geotermalnih bušotina.
Pročitajte više: Istražno bušenje