Najznačajnija nagrada u građevinarstvu – KOLOS u rukama dr. sc. Mirka Grošića za projekt osiguranja građevne jame Roxanich Heritage Wine Hotela i vinskog podruma
Na 15. Danima Hrvatske komore inženjera građevinarstva u Opatiji, 17. lipnja 2021., objavljeni su dobitnici godišnje nagrade Kolos. Nagrada Kolos dodjeljuje se za osobiti doprinos Komori i njezinoj promidžbi u zemlji i inozemstvu, za doprinos graditeljskoj struci te za razvoj građevinske djelatnosti.
Nagradu KOLOS za izuzetna dostignuća u struci ovlaštenih inženjera građevinarstva u kategoriji geotehnike dobio je dr.sc. Mirko Grošić iz tvrtke Geotech d.o.o., Rijeka koji je vodio projekt osiguranja građevinske jame Roxanich Heritage Wine Hotela i vinskog podruma. Geotehnički dio projekta se sastojao od provedbe istražnih radova i izrade geotehničkog elaborata, glavnog i izvedbenog projekta te geotehničkog nadzora.
Lokacija i opis projekta
Na mjestu starog zadružnog podruma izgrađenog 1902. godine u podnožju istarskog grada Motovuna, završen je projekt Roxanich čija je investicija vrijedna 10 milijuna eura. Izgrađen je Roxanich Heritage Wine Hotel i 5-etažni vinski podrum koji je vertikalno ukopan u postojeću padinu dubine do 23 m. Arhitektonski projekt potpisuje poznati arhitekt dr.sc. Idis Turato iz Rijeke. Izvođenje radova započelo je 2017., a građevina je otvorena 2019. godine.
Glavni i izvedbeni projekt osiguranja građevne jame izrađen je kroz BIM pristup u sklopu kojega je izrađen 3D model jame. Primjenom BIM pristupa osigurana je kvalitetnija i preciznija interakcija i suradnja s arhitektima i projektantima konstrukcija i instalacija, a također je jasnija i detaljnija vizualizacija – jednostavnije uočavanje potencijalnih problematičnih situacija, brža izrada projekta, automatsko izračunavanje i praćenje količina. Ovo je jedno od prvih primjena BIM pristupa u geotehničkom inženjerstvu (osiguranje jame) u RH.
Osiguranje građevne jame
Iskop građevne jame je zbog nepovoljne geološke građe (meke stijene ili eng. weak rock, koje su podložne trošenju pod utjecajem vode) i visine od 23 m, bio ograničen u vertikalnim kampadama visine do maksimalno 2,5 m, a sa napredovanjem iskopa provodilo se i osiguranje građevne jame. Provedeno je sustavno sidrenje i zaštita mlaznim betonom debljine 10 i 15 cm. Izvedena su štapna samobušiva sidra nosivosti 300 i 675 kN, duljine od 4,5 do 15 m na rasteru 2,5 x 2,5 m. Također, postavljen je sustav monitoringa koji se sastojao od 2 vertikalna inklinometra dubine 25 m.
Proračun osiguranja građevne jame proveden je programom Plaxis 2D. Prikaz proračuna dostupan na linku:
Ovim projektom obrađeno je osiguranje kompleksne građevne jame značajne visine od 23 m u geološki zahtjevnim uvjetima, a sve je modelirano BIM pristupom što sve zajedno predstavlja iskorak u projektiranju i struci te primjer korištenja novih tehnologija u građevinarstvu u skladu sa svjetskim trendovima.