Izgradnja megagrada budućnosti „The Line“
U pustinji Saudijske Arabije, točnije u pokrajini Tabuk na sjeverozapadu zemlje, odvijaju se impresivni radovi na izgradnji futurističkog megagrada koji nosi naziv “The Line”. Ovaj projekt, čija se vrijednost procjenjuje na čak 500 milijardi dolara, predstavlja jedan od najambicioznijih urbanističkih pothvata u povijesti i svakako će zauvijek promijeniti način na koji gledamo na gradove i urbanu infrastrukturu.
Grad će se protezati duž izvanrednih 170 kilometara, čime će biti čak 33 puta veći od New Yorka. Uz ovu impozantnu veličinu, “The Line” je srce ambicioznog NEOM projekta u Saudijskoj Arabiji, čija je svrha transformirati kraljevstvo u lidera u oblastima tehnologije, održivosti i inovacija.
Saudijska Arabija najavljuje mnoge projekte koji uključuju izgradnju luksuznih gradova, građevina i nebodera koji bi trebali nadmašiti svjetski poznatu Burj Khalifu. Trenutačno pokušava provesti ono što naziva Vision 2023, projekt s kojim dolazi do održivog razvoja i gospodarskog rasta. Upravo u skladu s ovom vizijom krenuli su u izgradnju ovog megagrada budućnosti. Nazvan „The line“, ovaj futuristički grad povezivat će obalu Crvenog mora u zaljevu Aqaba s planinama i gornjim dijelovima dolina sjeverozapadne Saudijske Arabije i prostirat će se na površini od 34 km2, širini od 200 metara i duljini od 170 kilometara. Grad će se izdizati će se na gotovo 500 metara iznad mora. Kada se izgradi, zgrada bi zauzela poziciju kao treća najviša građevina u državi i otprilike 12. najviša na svjetskoj razini.
Glavna vizija ovog grada leži u potpunom oslanjanju na obnovljive izvore energije za svoje funkcioniranje. Grad će biti energetski neovisan, koristeći obnovljive izvore energije kao svoj primarni izvor snage. Također će podržavati održive sustave proizvodnje vode i hrane, što uključuje razvoj industrija i tehnologija usmjerenih na održivu proizvodnju hrane i vode za potrebe stanovnika. Dodatno, grad će težiti postizanju neutralnosti u emisijama ugljika eliminirajući infrastrukturu koja intenzivno troši fosilna goriva, kao što su vozila s unutarnjim sagorijevanjem i autoceste.
Grad neće imati automobile niti ceste nego će stanovnicima biti dostupan vlak velike brzine koji će voziti cijelom dužinom megastrukture kako bi se zajamčio 20 – minutni prijevoz od početka do kraja grada. Plan je da se grad „The line“ sastoji od tri nivoa – površina za pješake, podzemni nivo za infrastrukturu i transport. Iz tog razloga, izgradnja brze željeznice će se odvijati ispod površine zemlje na dvije različite razine, čime će se omogućiti da se na površini zemlje oslobodi dovoljno prostora za kreiranje zelenih površina, pješačkih zona, škola, stambenih objekata i sličnih sadržaja. Grad će biti obložen zrcalnim pročeljem kako bi se postigla bolja harmonija s okolišem. Cilj je unaprijediti tehnologiju s umjetnim mjesecom pa čak i letećim automobilima, koristeći umjetnu inteligenciju za funkcioniranje cijelog grada.
Trenutno su u tijeku radovi na postavljanju trajnih temelja, pri čemu je već ugrađeno više od 4500 pilota samo u 43. modulu. Ovaj proces je dostigao impresivnu brzinu od 60 postavljenih pilota dnevno. Od ovog trenutka nadalje, radovi na ugradnji pilota će se širiti prema modulima 45, 46 i 47. Svaki tjedan se iz marinske lokacije iskopa otprilike milijun kubičnih metara zemlje kako bi se ostvarila ova veličanstvena gradnja.
Projekt izgradnje grada “The Line” zvuči kao radnja iz znanstveno-fantastičnog filma, inspiriran vizijama daleke budućnosti. Fascinantno je što takva budućnost postaje sve stvarnija jer se grad planira dovršiti i useliti stanovnike već do 2030. godine. Grad “The Line” predstavlja potencijalno rješenje mnogih tradicionalnih urbanih izazova s kojima se suočavaju veliki gradovi, uključujući prometne gužve, zagađenje, socijalnu nejednakost i prenapučenost. Naravno, uz sve svoje inovacije i prednosti, projekt “The Line” suočava se s kritikama i potencijalnim negativnim utjecajem na okoliš.
Hoće li biti uspješan i ostvariti svoju futurističku estetiku? Vidjet ćemo, ali jedno je sigurno – bit će izvor inspiracije i razmišljanja o budućnosti urbanizacije.