Geotehnički istražni radovi za luku Omiš
Na obalnom dijelu grada Omiša u neposrednoj blizini ušća rijeke Cetine, predviđena je rekonstrukcija uređenog asfaltiranog šetališta te gat s priveznom obalom. S ciljem izrade izvedbenog projekta uređenja luke otvorene za javni promet, izvedeni su geotehnički istražni radovi te je izrađen geotehnički elaborat.

Geološke i inženjerskogeološke značajke područja
Šire predmetno područje vrlo je zanimljive geološke građe. Rubove grada Omiša izgrađuju atraktivne strme litice Poljičke planine na sjeverozapadu te Omiške Dinare na jugoistoku, razdvojene kanjonom rijeke Cetine. Predmetna lokacija nalazi se podno Omiške Dinare, na čijem se obalnom dijelu prostiru naslage eocenskog fliša, predstavljenog stijenskom masom lapora. Svojim tisućljetnim tokom, rijeka Cetina je polako donosila riječne nanose, koji su na dijelovima debljine veće i od 20,0 m.

S obzirom na postojeće podatke istraživanja predmetnog područja koji su ukazivali na kompleksnost predmetnog zahvata, izvedeni su opsežni istražni radovi koji su obuhvaćali:
- geološku i geotehničku prospekciju šireg područja,
- istraživačko bušenje i determinacije bušaćih jezgri,
- ispitivanje standardnim penetracijskim testom
- inženjerskogeološko kartiranje terena,
- laboratorijska ispitivanja,
- ispitivanja haefeli sondama i
- obradu podataka ranijih istraživanja.
U svrhu izrade geotehničkog elaborata za predmetni zahvat izvedeno je jedanaest (11) istraživačkih rotacijskih bušotina pojedinačnih duljina od 8,0 m do 20,0 m, ukupne duljine 146,6 m te sedam (7) ispitivanja haefeli sondama. Posebnost ovog projekta je bušenje u morskom dnu s plovnog objekta – trajekta i fiksnog pontona. Bušotinama je utvrđen profil tla do dubine od 20-ak metara, dok je SPT ispitivanjima utvrđena zbijenost naslaga na određenim dubinama. Laboratorijska ispitivanja na uzorcima dala su nam korisne parametre koji su poslužili kao ulazni podaci za projektiranje. Haefeli sonde također su izvedene u morskom dnu te je određena zbijenost površinskog horizonta profila tla, do dubine od 0,8 m.

Provedenim istraživačkim radovima na predmetnom području određene su četiri inženjerskogeološke sredine sa svojstvenim parametrima, prema kojima su određeni načini izvođenja radova buduće luke. Inženjerskogeološke sredine podijeljene su na naslage nabačaja u površinskom horizontu obalnog dijela predmetne lokacije (Qn), naslage rijeke Cetine (Q), eluvijalne naslage dezintegriranih lapora (Qel) te stijenske mase lapora (3E2,3).

Smjernice za projektiranje
Nakon provedenih istraživačkih radova s ciljem izrade izvedbenog projekta uređenja luke otvorene za javni promet, određene su preporuke za uređenje temeljnog tla i temeljenja. Odabrano je duboko temeljenje pilotima promjera Ф=1200 mm unutar stijenske mase lapora. Na dijelu obale gdje nije utvrđena stijenska masa do dubine od 20-ak metara predviđeno je temeljenje pilotskom stijenom od armiranobetonskih bušenih pilota promjera 1200,0 mm.
Izvođenje radova
Izvođenje radova od strane tvrtke Texo Molior d.o.o. iz Cavtata krenulo je u studenom 2021. godine. Završetak radova predviđen je 2025. godine.

Pročitajte više: Istražno bušenje na moru
