Geotehnički istraživački radovi za Hotel Biševo u Komiži
Na zapadnoj obali otoka Visa smješten je grad Komiža. Uz samu obalu Jadranskog mora u Ribarskoj ulici planira se izgradnja nove građevine – Hotel Biševo. Ovaj budući objekt donosi kombinaciju luksuza i mediteranskog šarma, čiju arhitektonsku viziju potpisuje renomirani studio 3LHD. Ribarska ulica, na kojoj će se hotel smjestiti, već sada ima svoj šarm s lokalnim restoranima, trgovinama suvenirima i živopisnim ribarskim brodićima. Izgradnja Hotela Biševo dodatno će obogatiti ovu slikovitu obalu, pridonoseći turističkom iskustvu Komiže.
Otok Vis
Otok Vis smješten je u središnjem dijelu Jadranskog mora te je jedan od najudaljenijih otoka od obale. U bližoj povijesti otok Vis je zbog svog strateški važnog položaja bio zatvoren za posjet stranih turista te se nije turistički razvijao u istoj mjeri kao ostali jadranski otoci. Cijeli otok je u drugoj polovici prošlog stoljeća služio u vojne svrhe te je na njemu i danas moguće naći brojne ostatke vojnih objekata razbacanih po cijelom otoku. Tek koncem 20. stoljeća Vis postaje turističko odredište. Sam otok može se podijeliti na dva dijela grad Vis na istoku i grad Komiža na zapadu.
Predviđeni zahvat
Na lokaciji postojećeg hotela predviđa se njegovo rušenje i izgradnja nove skupine objekata ugostiteljsko – turističke namjene – Hotel Biševo. Budući hotelski kompleks protezat će se na 12.513 kvadrata te će imati ukupno 4 odvojena objekta spojena u funkcionalnu cjelinu.
Geotehnička istraživanja i ispitivanja
Geotehnički i inženjerskogeološki istraživački radovi provedeni na lokaciji sastojali su se od:
- Geološke i geotehničke prospekcije šireg područja
- Istraživačkog bušenja
- Ispitivanja standardnim prodiranjem
- Inženjerskogeološkog kartiranja terena te determinacije bušaćih jezgri i sondažnih jama
- Geofizičkih ispitivanja
- Laboratorijskih ispitivanja uzoraka iz bušotina
U sklopu istraživačkih radova izvedeno je šest rotacijskih bušotina, pojedinačnih duljina 10,0-25,0 m ukupne duljine 75,0 m. Bušotine su poslužile za utvrđivanje geotehničkih značajki lokacije i temeljnog tla. Bušenje se izvodilo s kontinuiranim jezgrovanjem po cijeloj dubini bušotine.
U sklopu istraživačkih radova provodila su se i geofizička ispitivanja seizmičke refrakcije i 2D-MASW-a ukupne duljine 307 m.
Paralelno s inženjerskogeološkim kartiranjem terena i provedbom istraživačkih radova provedena je i geotehnička prospekcija, radi utvrđivanja geotehničkih jedinica istovrsnih fizikalno-mehaničkih karakteristika, a za potrebe utvrđivanja geotehničkog profila istraživane lokacije.
Od laboratorijskih ispitivanja tla provedeno određivanje vlažnosti tla, određivanje granuilometrijskog sastava, atterbergove granice, određivanje posmične čvrstoće tla, ispitivanje stišljivosti tla edometarskim pokusom.
Geotehničke značajke lokacije
Provedenim istraživačkim radovima te geotehničkom prospekcijom terena utvrđeno je da predmetnu lokaciju izgrađuju tri litostratigrafske jedinice; podloga od biluvijalnih nanosa prekrivenih naslagama deluvijalnih pjesaka/šljunaka s horizontima slabo vezanih breča.
Prostorni raspored geotehničkih jedinica i položaj budućeg objekta prikazan je na geotehničkom presjeku koji daje jasan uvid u uvjete temeljnog tla ispod objekta.
Smjernice za projektiranje
Nakon provedenih istraživačkih radova na predmetnoj lokaciji, izradit ćemo glavni građevinski projekt temeljenja i projekt zaštite građevinske jame. S obzirom na zahtjevnu visinu zasjeka/usjeka, geotehnički projekt zahtijeva reviziju od strane ovlaštenog revidenta za geotehniku, kako bismo osigurali njegovu potpunu usklađenost s visokim standardima sigurnosti i inženjerske stručnosti.
Pročitaj više: Istraživački radovi