Sanacija klizišta Skrad na državnoj cesti DC3
U Primorsko-goranskoj županiji, na državnoj cesti DC3, dionica 0014, u stacionaži km 22+500 do km 22+600, aktiviralo se klizište koje zahvaća oba kolnika prometnice. Trasa prometnice je izvedena djelomičnim nasipavanjem postojećeg terena te djelomičnim usijecanjem u postojeći teren, u svrhu izgradnje prometnice.
Glavna ploha sloma zahvaća prometnicu u širini od oko 25 m i zahvaća oba kolnika, dok ukupna širina klizišta iznosi cca 100 m. Duljina glavnog klizišta je oko 45 m, a dubina se kreće od 4 m na zapadnom dijelu do 8 m prema istoku (na granici visoko i srednje trošnih lapora), gdje završava ulegnućem kod odmorišta Skrad.
Na kolniku su vidljive pukotine koje su se u četiri mjeseca proširile s 5 cm na 20 cm. Lijevo od čela nalazi se propust koji ne odvodi adekvatno oborinske vode, dok je desno trasa povremenog vodotoka. Aktivno procjeđivanje vode zabilježeno je iz tijela koluvija klizišta.
Uzrok pojave je neadekvatna drenaža kosine i kolnika na nepropusnu podlogu, opterećenje vibracijama prometa i nepovoljan nagib padine, a dodatna destabilizacija nastala je novim slojem asfalta i obilnim oborinama.

Geotehnički istraživački radovi
Za potrebe izrade projekta sanacije klizišta proveli smo inženjerskogeološke i geotehničke istražne radove koji su se sastojali od:
- Geološke i geotehničke prospekcije šireg područja
- Inženjerskogeološkog kartiranja terena
- Istraživačkog bušenja
- Inženjerskogeološkog kartiranja terena i determinacije bušaćih jezgri
- Ispitivanja standardnim prodiranjem (SPT)
- Geofizičkih ispitivanja
- Laboratorijskih ispitivanja
- Obrade podataka ranijih istraživanja

U svrhu izrade geotehničkog elaborata za predmetni zahvat izvedene su četiri (4) istraživačke rotacijske bušotine pojedinačnih duljina 11,00-20,0 m, ukupne duljine 60,0 m. Na istraživanom području su izvedena ispitivanja seizmičke refrakcije i to na jednom (1) seizmičkom profilu ukupne duljine 55,0 m.
Obradom svih podataka, izradili smo geotehnički elaborat koji je služio kao podloga za daljnji projekt sanacije klizišta. Elaboratom je dobiven uvid u izgled i dimenzije klizne plohe te materijale na lokaciji i njihove karakteristike.

Geotehničkim pregledom lokacije i izvedenim istraživačkim radovima, ustanovljeno je da je geotehnički profil na lokaciji sastavljen od pet (5) geotehničkih jedinica; nabačaja (geotehnička jedinica 1), eluvija (geotehnička jedinica 2), visoko trošnih lapora (geotehnička jedinica 3), srednje trošnih lapora (geotehnička jedinica 4) i slabo trošnih lapora (geotehnička jedinica 5).

Mjere sanacije klizišta
U sklopu sanacije klizišta na državnoj cesti DC3, predviđeni su radovi u svrhu povećanja globalne stabilnosti padine u duljini od L=40,0 m (između lokalnih stac. 0+010,00 i stac. 0+060,00).
Predviđa se sanacija klizišta izvedbom pilotske stijene od armiranobetonskih bušenih pilota duljine L=8,0 – 15,0 m, nazivnog promjera D=620,0/540,0 mm s osnim razmakom od 1,0 m. Piloti se izvode od betona razreda tlačne čvrstoće C 30/37. Iznad pilota je predviđena izvedba armiranobetonske naglavne grede dimenzija 62,0 x 70,0 cm (B x H), također od betona razreda tlačne čvrstoće C 30/37.
Uz navedene radove na osiguranju globalne stabilnosti padine, predviđena je i rekonstrukcija sustava oborinske odvodnje kao i prometnice na lokaciji klizišta.

Kako bi se provjerila uspješnost projektiranih zahvata, predviđa se sistemsko opažanje tijekom izvođenja radova te naknadno u toku eksploatacije. Isto tako, predviđeno je i ispitivanje svih izvedenih pilota kako bi se provjerilo jesu li karakteristike istih u skladu s projektnim zahtjevima.
Pročitaj više: Sanacija klizišta