Projekt osiguranja građevne jame za Dom zdravlja u Opatiji
U središnjem dijelu grada Opatije, u sklopu postojećeg objekta Doma zdravlja, predviđena je izgradnja njegove dogradnje. Projekt arhitekture potpisuje riječki Arhitektonsko-građevinski atelje d.o.o. Za potrebu izvedbe navedenog građevinskog zahvata, izradili smo glavni i izvedbeni projekt osiguranja privremene građevne jame, čija je zaštita podijeljena u tri tipa, ovisno o geološkim karakteristikama i vanjskim utjecajima na lokaciji.
Geotehnička istraživanja i ispitivanja
Prethodno izradi glavnog projekta osiguranja građevne jame predmetnog objekta, proveli smo sljedeća geotehnička istraživanja i ispitivanja:
- Geološka i geotehnička prospekcija šireg područja
- Istraživačko rotacijsko bušenje
- Iskop sondažnih jama
- Inženjerskogeološko kartiranje terena i determinacija bušaćih jezgri
- Ispitivanja standardnim prodiranjem (SPT)
- Laboratorijska ispitivanja
- Geofizička ispitivanja
- Obrada podataka ranijih istraživanja i korelacija s novim podacima
Provedenim istraživačkim radovima utvrđeno je da predmetnu lokaciju izgrađuju dvije litostratigrafske jedinice; podloga od vapnenačkih breča prekrivena naslagama nabačaja.
Osiguranje građevne jame
Iskop građevne jame izvodi se unutar obje geotehničke jedinice, a zbog vanjskih faktora (npr. blizina susjednih objekata na lokaciji, blizina parkirališnog platoa te granica parcele) isti je planirano izvoditi i vertikalno i u nagibu. Zbog navedenih prostornih uvjeta, osiguranje jame podijeljeno je u tri zone, prikazane na slici.
U zoni 1 građevne jame (sjeverozapadni dio) predviđena je izvedba pilotske stijene od bušenih pilota promijenjivog promjera (Ø640,0 mm unutar nabačaja te Ø520,0 mm unutar stijenske mase) u duljini od L=9,10 m, na međusobnom razmaku od 1,50 m. Povrh pilotske stijene izvodi se armiranobetonska naglavnica dimenzija H x V = 0,72 x 1,0 m. Prethodno izvedbi pilotske stijene, u zoni 1 izvodi se iskop u nagibu 1V:H do kote platoa za izvedbu pilota.
Nakon izvedbe pilotske stijene, pristupa se vertikalnom iskopu materijala ispred iste. Vertikalni iskop izvodi se u kampadama određenim pozicijama sidara. Štapna samobušiva sidra izvode se u tri reda, u duljinama od L = 11,0 m, 9,0 m i 6,0 m, na međusobnom osnom razmaku od 1,50 m.
U svrhu sprječavanja materijala između pilota, na lice pilotske stijene ugrađuje se geotekstil u kombinaciji s armaturnom mrežom Q-188 i mlaznim betonom debljine d=10,0 cm.
U zoni 2 građevne jame (istočni i južni dio) predviđena je izvedba privremenog iskopa terena u nagibu 1V:1H (nabačaj) te 2V:1H (stijenska masa) do konačne kote iskopa. Na sjeveroistočnom dijelu izvodi se berma na koti od 47,0 m n.m. u širini od 1,50 m i nagibu od 3% prema građevnoj jami. Na sve iskope u sloju nabačaja predviđa se postavljanje građevne PVC folije kako bi se osigurala erozijska stabilnost i osigurala zaštita od erozije.
U zoni 3 građevne jame (zapadni dio) predviđena je izvedba vertikalnog iskopa unutar stijenske mase. Specifičnost zone 3 jest prisutnost postojećeg skloništa i drugog pomoćnog objekta koje je potrebno ukloniti prije nego se pristupi izvedbi vertikalnog iskopa. Osiguranje jame na zapadnom dijelu izvodi se pomoću samobušivih štapnih sidara duljine 4,0 m na razmaku od 1,50 m u kombinaciji s mlaznim betonom debljine 10,0 cm. Osim pokosa, planirana je i dodatna zaštita postojećeg kosog kamenog potpornog zida samobušivim sidrima.
Nakon što se iskop građevne jame izvede do njenog dna i nakon ugradnje sve predviđene zaštite, pristupa se izvedbi nadogradnje objekta doma zdravlja te nasipavanju prostora između lica iskopa i objekta.
Zaključak
Nakon izvedbe konstrukcije buduće građevine, na nju se prenose sva horizontalna opterećenja (statička i dinamička). Ovaj projekt uzima u obzir mjere osiguranja građevne jame samo kao privremene. Konstrukcija buduće građevine mora biti u stanju preuzeti sva opterećenja od okolnog tla (za stalnu i potresnu proračunsku situaciju) tijekom eksploatacije, jer je u ovom geotehničkom projektu analizirano stanje zaštite privremene građevne jame.