Projekt osiguranja građevne jame – Kuća Senjskih književnika
U staroj jezgri grada Senja predviđena je rekonstrukcija i prenamjena objekta koji graniči sa zgradom Gradskog muzeja. U sklopu predmetne rekonstrukcije i prenamjene sudjelovali smo u izradi projekta osiguranja građevne jame.
Postojeće stanje objekta
Nosivi zidovi objekta izgrađeni su u kamenu i punoj opeci, dok su međukatne i krovna konstrukcija bile drvene. Zgrada je stradala u požaru 1991. godine u kojem su u potpunosti izgorile međukatne konstrukcije i kroviše čime je omogućen značajan utjecaj klimatskih uvjeta na daljnja oštećenja objekta.
Zbog velike dotrajalosti svih dijelova zgrade te problematične sanacije i rekonstrukcije zgrade, izvelo se uklanjanje svih nosivih i pregradnih konstrukcija postojeće zgrade s potrebnim iskopima i predviđenim osiguranjem građevne jame.
Planirano stanje objekta
Budućom obnovom zgrada će se prenamijeniti u muzejski prostor. Podrumska svođena prostorija i cijeli suteren postat će dio proširenog sastava Gradskog muzeja. Razina prizemlja, prvog i drugog kata postat će samostalna cjelina s funkcijom kulturnog centra grada Senja. Posebna tema u sklopu centra biti će muzejski prostor senjskih književnika koji su djelovali u 19. i 20. stoljeću.
Projekt osiguranja građevne jame
Za potrebe izvedbe nove suterenske etaže buduće građevine, neophodno je izvesti iskop postojećeg terena promjenjive dubine od cca 0,50 m do 3,30 m (gledano od razine postojećeg terena). Prema rezultatima istraživačkih radova, iskop građevne jame izvodit će se dominantno unutar pokrivača (nabačaj i deluvij) sa mogućim nailaskom na stijensku masu.
S obzirom na prostorna ograničenja na samoj lokaciji u vidu blizine susjednih objekata te ulica unutar stare gradske jezgre, duž većeg dijela zahvata predviđa se izvedba vertikalnog iskopa uz dodatne mjere osiguranja, dok se duž manjeg dijela zahvata predviđa izvedba širokog iskopa u stabilnoj geometriji (3V:1H).
Građevna jama je, s obzirom na predviđene mjere osiguranja vertikalnog iskopa, podijeljena u tri zone.
Zona 1 građevne jame pruža se na istočnom dijelu zahvata sa prosječnom dubinom ukopavanja od oko 3,30 m.
Unutar Zone 1 predviđa se osiguranje vertikalnog iskopa izvedbom pilotske stijene od mikropilota promjera D=178,0 / 152,0 mm, duljine L=4,0 m. Mikropiloti se izvode na razmaku s=0,50 m, s time da se naizmjenično izvode vertikalni mikropiloti te mikropiloti pod kutem od 20° u odnosu na vertikalu. U prethodno izbušene mikropilote je predviđena ugradnja čeličnih cijevnih profila (D=101,6 mm, t=4,0 mm) od čelika S 355 te ispunjavanje bušotina injekcijskom smijesom na bazi cementa. Mikropiloti se u svom vrhu povezuju armiranobetonskom naglavnom gredom dimenzija 30,0 x 40,0 cm od betona razreda tlačne čvrstoće C 30/37.
Na lice pilotske stijene predviđena je ugradnja mlaznog betona u dva sloja debljine 5,0 cm i armaturne mreže Q-188 za potrebe sprječavanja osipavanja materijala između mikropilota.
Zona 2 građevne jame nalazi se na južnom dijelu zahvata (prema ulici Milana Ogrizovića) sa prosječnom dubinom ukopavanja od oko 1,30-1,75 m.
Duž navedene zone predviđeno je osiguranje vertikalnog iskopa ugradnjom mlaznog betona u dva sloja debljine 5,0 cm i armaturne mreže Q-188 u svrhu ukrućivanja vertikalnog lica iskopa.
Unutar Zone 3 građevne jame (sjeverni i sjeverozapadni dio zahvata) predviđeno je osiguranje susjednog zida postojećeg objekta (gradski muzej) podbetoniranjem radi izvedbe vertikalnog iskopa neposredno uz isti.
S obzirom na pretpostavljenu kotu dna zida susjednog objekta, predviđa se podbetoniranje istog u visini h=cca 1,50-2,0 m. Podbetoniranje se izvodi u horizontalnim kampadama širine 1,0 m, debljine 50,0 cm, od betona razreda tlačne čvrstoće C 25/30. Kroz svaku horizontalnu kampadu podbetoniranja ugrađuju se samobušiva sidra minimalnog promjera 32,0 mm, duljine L=2,0 m, na horizontalnom razmaku s=1,0 m, radi dodatnog osiguranja podbetoniranog zida.
Zaključak
Predmetna obnova i prenamjena Kuće Senjskih književnika izuzetno je izazovan projekt/zahvat jer se isti izvodi unutar stare jezgre grada, neposredno uz postojeće objekte. Bitno je naglasiti da je prosječna širina ulica koje se pružaju unutar gradske jezgre oko 2,0 m. Samim time, odabir rješenja zaštite građevne jame bio je složen radi ograničenog pristupa mehanizacije za izvedbu radova te radi intencije za što manjim oštećenjem okolnih starogradskih ulica tijekom izvedbe iskopa.